انتخاب و خرید بلندگو

بلندگو ها ابزار تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی صوتی هستند و سالهاست که به عنوان ابزاری پر مصرف در انواع وسایل الکتریکی به کار می روند؛ بلندگو ها در طول سالیان تغییرات زیادی کردند و در نهایت به شکل امروزی در آمدند؛ هرچند که امروزه هم بلندگو ها انواع بسیار متنوعی دارند  در ابعاد متنوع در قسمت های مختلف به کار گرفته می شوند اما همه ی آنها از نظر نوع کارکرد و شیوه عمل یکسان هستند؛ حال آنکه برخی را فول رنج و برخی را 2WAY می نامند.

در انتخاب و خرید یک بلندگو مناسب عوامل بسیار زیادی تاثیر دارند و می بایست فاکتور های بسیاری را در نظر گرفت که این کار بنا به تجربی عملی و دانش قبلی امکان پذیر خواهد بود.

قبل از هرچیزی می بایست هدف اصلی پروژه را مشخص کرد؛ شما باید انتخاب کنید از سیستم خود چه می خواهید و چه توقعی دارید، با این تصمیم گیری تا حد زیادی انتخاب آسان خواهد شد؛ برای مثال شما میخواهید منزل مسکونی خود را مجهز به سیستم صوتی کنید؛ منزل شما مجهز به سقف کاذب می باشد، پس بلندگو های سقفی میتواند گزینه مناسبی باشد، چرا که هیچ فضایی از منزل شما را اشغال نخواهد کرد و این مزیت بزرگی محسوب می شود، پس از آن به این فکر میکنید که قرار است از این بلندگو ها برای پخش موزیک استفاده کنید، پس کیفیت صدای آنها نیز اهمیت بسیار ویژه ای دارد، حال می بایست رو به سمت بلندگو هایی داشته باشید که با فناوری 2WAY صدا را پخش میکنند، یعنی مجهز به ووفر و تیوتر مجزا می باشند، فناوری 2WAY یا پخش دو مسیره با تقسیم فرکانس های کوتاه طول موج و بلند طول موج بین تیوتر و ووفر سبب می شود جنس اصلی صدا و کیفیت آن حفظ شود و چون صداهای ریز و درشت از دو بلندگو جداگانه پخش می شوند پس تفکیک صدای بسیار مناسبی نیز دارند. این را نیز در نظر داشته باشید که کیفیت صدا تنها به یک عامل بستگی ندارد و عوامل متعدد دیگری مانند طیف فرکانسی بلندگو، جنس کابل ها و حتی نوع خروجی آمپلی ها در کیفیت صدا تاثیر گذار خواهند بود.

بعداز انتخاب بلندگو نوبت به انتخاب آمپلی مناسب خواهد رسید؛ حال شاید از خود بپرسید که چرا بحث آمپلی را در مقاله ای که ماهیت آن راجع به بلندگو هاست مطرح میکنیم؟

پاسخ روشن است؛ زیرا انتخاب درست آمپلی نیز بدون شک در کیفیت صدای خروجی بلندگو ها تاثیر گذار خواهد بود. اگر شما به تناسب بلندگو های خود از آمپلی مناسب نیز استفاده نکنید، بلندگو ها دچار کمبود توان خواهند شد و صدای آنها افت خواهد کرد، جدا از این کیفیت همان صدای خروجی نیز دچار مشکل خواهد شد؛ همواره سعی کنید از یک آمپلی بزرگتر نسبت به توان بلندگو های خود استفاده کنید، این موضوع میتواند کمک کند از مقداری بیشتری از توان بلندگو های خود استفاده کنید.

و در آخرلازم به ذکراست که استفاده از تعداد بلندگو های بیشتر بجای استفاده از ولوم بیشتر به منظور افزایش صدا، میتواند بر حفظ کیفیت صدای خروجی شما تاثیر بسیار چشم گیری گذارد؛ سعی  کنید همواره از یک سوم ابتدایی ولوم دستگاه خود استفاده کنید.

نوآهنگ

با ما در تماس باشید 66043871 021

 

هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.